Definicja nanorurki
Chcąc określić nanorurkę najprostszym możliwym językiem można napisać, że to "rura o rozmiarach nano" :)
Żeby być bardziej dokładnym należałoby napisać, że to nadcząsteczkowe walcowate struktury zbudowane z pojedyńczych atomów mające średnicę mierzoną właśnie w nanometrach.
Najbardziej znane i najlepiej poznane są te zbudowane z atomów węgla przyjmujących postać grafenu, czyli jednoatomowej warstwy grafitu.
Oprócz tych najlepiej poznanych opisywane są też nanorurki zbudowane z siarczku wolframu oraz z DNA.
Wytwarzane obecnie nanorurki osiągają stosunek długości do średnicy rzędu 132 000 000:1. Co oznacza, że nanorurka o średnicy jednego nanometra może osiągnąć długość 132 mln nanometrów czyli ponad 13 milimetrów! Jest to najbardziej "wyśrubowany" wynik spośród wszystkich znanych człowiekowi materiałów.
Z dość niezwykłych rozmiarów nanorurki i ich budowy wynikają ciekawe i bardzo obiecujące własności nanorurek, które mogą być wykorzystane w elektronice, optyce, a możliwe że i w architekturze. Jest to ciekawe zagdnienienie związane z nanotechnologią i inżynierią materiałową. Nanorurki wykazują niezwykłą wytrzymałość na rozciąganie, a także ciekawe własności elektryczne i przewodzą dobrze ciepło.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz