30 września 2010

Megaspór o nanosprawy - Największe możliwości najmniejszej technologii

Nie mamy pewności, że nanoprodukty – substancje z cząsteczek wielkości jednej milionowej milimetra – są bezpieczne. Traktujmy je więc jak niebezpieczne – orzekła Afsset, francuska agencja bezpieczeństwa sanitarnego. Czy to zahamuje rozwój nanotechnologii, na który liczy świat?

Czytaj dalej

Źródło: http://www.polityka.pl

29 września 2010

Nanorobot wielkości molekuły

Specjaliści amerykańscy w dziedzinie nanotechnologii stworzyli i zaprogramowali robota wielkości jednej molekuły, mogącego samodzielnie przemieszczać się w dwuwymiarowej przestrzeni.


Czytaj dalej


Źródło: http://tech.wp.pl/

28 września 2010

Nanotechnologia w służbie budownictwa

Producenci materiałów budowlanych wydali wojnę drobnoustrojom. Na rynku dostepne są już płytki ceramiczne z jonami srebra lub dwutlenkiem tytanu, antybakteryjne deski sedesowe, specjalne powłoki wanien czy przyciski do podtynkowych spłuczek. Właściwości lecznicze srebra znane były od zamierzchłych czasów. Dawniej stosowano je intuicyjnie. Dziś, ten szlachetny metal, dzięki nanotechnologii, coraz częściej znajduje antyseptyczne zastosowanie w materiałach chemii budowlanej.

Czytaj dalej

Źródło: www.wrp.pl

27 września 2010

Najmniejsza mapa Ziemi

Naukowcy ze szwajcarskich laboratoriów IBM uruchomili mikronarzędzie (właściwie nanonarzędzie) pracujące z dokładnością nanometrów. Mapa na zdjęciu ma wymiary 22x11 mikrometrów, składa się z 500 tysięcy "pikseli" o powierzchni około 20nm2 każdy i została wycięta w polimerze w ciągu 2 minut i 23 sekund.


Czytaj dalej


Źródło: technologie.gazeta.pl

26 września 2010

Fizycy o korzyściach i zagrożeniach związanych z nanotechnologią

Nanotechnologia jest największym wyzwaniem technologicznym naszych czasów. Ma wiele zalet, jeszcze więcej się po niej oczekuje, ale nie jest też wolna od zagrożeń. O niektórych z nich mówili podczas Nano Dni na Politechnice Warszawskiej fizycy: dr Jacek Szczytko i prof. Jacek Majewski.

Czytaj dalej

Źródło: http://www.naukawpolsce.pap.pl/

25 września 2010

Następny poziom - nanofabryki

Kolejny ciekawy artykuł związany z nanotechnologią znaleziony w sieci - nieco stary, ale warty przeczytania:

Następny poziom - nanofabryki



Technologia operowania na pojedynczych atomach znana jest już od dłuższego czasu. Spektakularnym pokazem tych możliwości było osiągnięcie Donalda Eiglera z laboratorium IBM, polegające na wykonaniu firmowego napisu "IBM" z 35 atomów ksenonu w 1988 r. Apetyt rośnie w miarę jedzenia. Oczekiwania w stosunku do nanotechnologii jak i możliwe zagrożenia dla ludzi i środowiska wykraczają poza wyobrażenia klasycznej sf. Po manipulacjach pojedynczymi atomami przyszła kolej na budowanie prostych mechanizmów. Skala, o jakiej tu mówimy jest trudna do wyobrażenia:

Czytaj dalej
 
Źródło: http://kwantowekrajobrazy.jogger.pl/

24 września 2010

Polscy naukowcy pracują nad stworzeniem nanorobotów

Nanoroboty, nanity, nanomaszyny - tak określa się urządzenia, które pozwalają na precyzyjną interakcję z obiektami w nanoskali. Naukowcom udało się przetestować już molekularne maszyny, prace w tej dziedzinie nauki jednak ciągle trwają.


W ostatnim czasie sukcesy w tej dziedzinie odnieśli Polacy. Naukowcom z Instytutu Chemii Fizycznej PAN udało się zaobserwować cząsteczki, które służyłyby stworzeniu „silników” dla nanomaszyn. Daje to nadzieję, że za kilka lat te miniaturowe roboty, do tej pory spotykane tylko w filmach science fiction czy grach komputerowych, uda się wykorzystać do prac naukowych. Bowiem nanomaszyny mogą mieć zastosowanie w wielu dziedzinach nauki. W medycynie mogą być użyteczne do identyfikowania komórek rakowych oraz ich niszczenia. Ponadto teoretycznie zdolne są do wykrywania toksycznych chemikaliów oraz dokonywania ich pomiaru w środowisku.

Czytaj dalej

Źródło: dziennik.pl za wiadomosci24.pl

Bibliografia

W zakładce bibliografia zamieściłem listę ok 25 wydawnictw dotyczących nanotechnologii.

23 września 2010

Nanorurki wkroczą pod strzechy

Ciekawy artykuł z rp.pl - Nanorurki wkroczą pod strzechy



Naukowcy opracowali proces syntezy niezwykle wytrzymałych mechanicznie kabli o nieograniczonej długości, mikrometrycznej średnicy, które utworzone są z nanorurek węglowych - donosi "Nanotechnology"

Czytaj dalej
Źródło: http://www.rp.pl/

Czym są nanorurki?

Definicja nanorurki


Chcąc określić nanorurkę najprostszym możliwym językiem można napisać, że to "rura o rozmiarach nano" :)


Żeby być bardziej dokładnym należałoby napisać, że to nadcząsteczkowe walcowate struktury zbudowane z pojedyńczych atomów mające średnicę mierzoną właśnie w nanometrach. 



Najbardziej znane i najlepiej poznane są te zbudowane z atomów węgla przyjmujących postać grafenu, czyli jednoatomowej warstwy grafitu.




Oprócz tych najlepiej poznanych opisywane są też nanorurki zbudowane z siarczku wolframu oraz z DNA.


Wytwarzane obecnie nanorurki osiągają stosunek długości do średnicy rzędu 132 000 000:1. Co oznacza, że nanorurka o średnicy jednego nanometra może osiągnąć długość 132 mln nanometrów czyli ponad 13 milimetrów! Jest to najbardziej "wyśrubowany" wynik spośród wszystkich znanych człowiekowi materiałów.



Z dość niezwykłych rozmiarów nanorurki i ich budowy wynikają ciekawe i bardzo obiecujące własności nanorurek, które mogą być wykorzystane w elektronice, optyce, a możliwe że i w architekturze. Jest to ciekawe zagdnienienie związane z nanotechnologią i inżynierią materiałową. Nanorurki wykazują niezwykłą wytrzymałość na rozciąganie, a także ciekawe własności elektryczne i przewodzą dobrze ciepło.

21 września 2010

Bakterie produkujące nanorurki do zastosowań elektronicznych

Inżynierowie z Uniwersytetu Kalifornii odkryli bakterie, które produkują nanorurki. Odkrycie to pozwoli produkować nowe generacje urządzeń nanoelektornicznych. Po raz pierwszy odkryto, że produkcja nanorurek może przebiegać na drodze procesów biologicznych, a nie chemicznych. Otwiera to drogę tańszej i bardziej przyjaznej środowisku produkcji materiałów elektronicznych.


Czytaj dalej

Żródło: http://astrofizyk.blogspot.com/